Kulak Estetiği

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulağın kafa tabanına uzaklığı ve kendi içindeki açıları farklılıklar gösterebilir. Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının fazla olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kulağın kafa tabanına uzaklığı ve kendi içindeki açıları farklılıklar gösterebilir. Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının fazla olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir. Tıbbi açıdan herhangi sorun yaratmayan bu durum, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya yol açabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı kulağa yeniden şekil vermek için yapılan bir ameliyattır. 4-6 yaş civarında kulak gelişimi büyük oranda tamamlandığı için, düzeltme işlemi yapılabilir. 4-6 yaşlarında bu ameliyatların yapılmasının bir diğer nedeni de, özellikle ilkokul çağında çocuğun uğrayabileceği psikolojik travmalardan ve acımasız alay maruziyetinden onu uzak tutabilmektir

Doğuştan kepçe olan kulakların düzeltilmesi için çok çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. En sık kulanılan yöntemler kulak arkasından bir kesik yapılması, kulak kıkırdağının ön tarafnını özel bir aletle çizilerek zayıflatılması, dikişlerle kulak katlantısının oluşturulması ve kulak kepçesinin geriye yatırılmasıdır.

Bu yöntemin avantajları izin kulak arkasında kalması, kıkırdağın kesilmemesi, kulak arkasından cilt çıkartılmaması, şişliklerin çok az olması ve sonuçların kalıcı olmasıdır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, kulak ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kan sulandırıcı ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.