Kök Hücreden Zengin Yağ Dolgusu

Kök Hücreden Zengin Yağ Dolgusu

Yağ enjeksiyonu, estetik cerrahide sıklıkla tercih edilen prosedürlerden birisidir. Klasik yağ transferinde enjekte edilen yağ dokusunun beslenmesini artırarak kayıp oranını azaltmak , elde edilen dolgunluk ve kalıcılık süresi uzatmak amacıyla kök hücrelerden yararlanılır.

Kök Hücre ile Zenginleştirilmiş Yağ Dolgusu


Yağ enjeksiyonu, estetik cerrahide sıklıkla tercih edilen prosedürlerden birisidir. Klasik yağ transferinde enjekte edilen yağ dokusunun beslenmesini artırarak kayıp oranını azaltmak , elde edilen dolgunluk ve kalıcılık süresi uzatmak amacıyla kök hücrelerden yararlanılır.

Her insanın vücudunda, bir hasar oluştuğunda o bölgeyi onarmak için gerekli olan her dokuya dönüşebilen ve hücreleri yenileyip çoğaltan kök hücreler (öncü hücreler) mevcuttur.
Kök hücreler, hasar gören dokularımızı onarmak ve rutin olarak ölen diğer hücrelerin yerine yenilerini yapmakla görevlidirler. Kök hücrelerin doğal görevleri hasta veya yaşlı hücreleri yenilemek olduğundan, bu hücreler tıpta ve rekonstrüktif cerrahide çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra estetik cerrahide de özellikle cilt yaşlanmasının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Buradaki amaç kişiye kök hücre veya kök hücreden elde edilmiş, farklılaşmış hücreler vererek, doğal iyileştirici özelliklerinden faydalanmaktır.

Eskiden kök hücre kaynağı olarak kemik iliği kullanıyordu. Ancak kemik iliğine iğne batırmak, biyopsi yapmak, az miktarda alınabilen hücreleri çoğaltmak zaman alıcı ve ağrılı bir işlemdir. Günümüzde kök hücrelerin özellikle yağ dokuda bulunduğu hatta kemik iliğindekinden daha fazla miktarda olduğu gösterilmiştir. Bugün, yağ doku içinden kök hücreler ayrıştırılabilmektedir. Böylece hücrelere zarar vermeden yapılan liposuction işleminden elde edilen yağ dokusu içinden, kök hücreler özel bir yöntemle zenginleştirilerek sorunlu bölgede onarıcı ve yenileyici olarak kullanılabilmektedir.

Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu vücutta birçok bölgeye transfer edilebilir. Başlıca kullanım amacı cildin görünümünü iyileştirmektir. En sık uygulama bölgeleri;

  • Ameliyatsız yüz gençleştirme (Yaşlanmaya bağlı olarak sarkan ya da boşalan yüz bölümlerinin -yanaklar, elmacık kemikleri, dudak ve göz çevresi- doldurulması)
  • Yüze hacim kazandırma ( yanaklar, elmacık kemikleri, dudak ve çevresi, çene,alın)
  • Göğüsleri dolgunlaştırmak
  • Popo dışa çıkıklığını ve dolgunluğunu artırmak
  • Bacak kalınlaştırmak
  • Eski yaralanmalar sonucu oluşmuş çöküklüklerinin giderilmesi
  • Vücut konturlarını düzeltmek
  • Genital bölge estetiği
  • Liposuction operasyonu sonrası oluşan düzensizlikleri gidermek
  • Eldeki yaşlanamaya bağlı hacim ve dirilik kaybını gidermek

Bu uygulamanın lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında yapılması, hastanın ağrı duyma olasılığını engeller ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Uygulamada özel kanüller ile düşük basınçla karın ya da kalçadan elde edilen yağ dokusu, özel bir takım işlemlerden geçirilerek kök hücreler ayrıştırılır. Elde edilen kök hücreler yağ dokusu ile muamele edilerek cilt altına enjekte edilir. Uygulama sonrasında kişi birkaç saat içinde normal hayatına dönebilir. Yüzde, 4-7 gün süren ve konulan doku miktarına bağlı bir ödem ile hafif morluklar oluşabilir.