Liposuction nedir

İstanbul Liposuction

Liposuction “vakumla yağ emmek” anlamına gelmektedir. Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniğidir.

Liposuction Nedir?

Kilo kontrolünü sağlamak modern yaşamda oldukça zor bir süreçtir. Bazı insanlar yediklerine dikkat ettikleri ve egzersiz programlarını aksatmadıkları halde aşırı yağlanmanın önüne geçememektedir. Modern tıbbın gelişmesi; teknolojinin güvenilir cerrahi yöntemleri açığa çıkarmasının bir sonucu olarak yetişkin insanların aşırı yağlanmış bölgelerine liposuction işlemi gerçekleştirilmektedir.

Liposuction; tıp literatüründe; yağ emmek olarak tanımlanmaktadır. Özel olarak geliştirilmiş kanül cihaz ile aşırı yağlanmış bölgeye girilerek yağların emilmesi disiplinine dayanmaktadır.

Liposuction Nasıl Uygulanır?

Genel anestezi altında uygulanan liposuction ameliyatı sırasında hastanın herhangi bir acı ve ağrı hissetmemesi ile birlikte oldukça konforlu bir süreç sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki liposuction uygulaması; herhangi bir diyet programı değildir. Tüm dünyada en sık uygulanan estetik operasyonlardan biri olan liposuction işlemine kadın ve erkek fark etmeksizin yoğun olarak başvurulmaktadır.

Liposuction Uygulama Bölgeleri

Liposuction uygulama bölgeleri elbette aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bölgelerdir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Karın ve bel çevresi

- Kolun üst bölgesi

- Meme

- Uyluk çevresi

- Kalça bölgesi

Liposuction uygulaması yukarıdaki maddelerin yanı sıra; çene altı ve yanaklar gibi bölgelerde de uygulanabilmektedir. 

Neden Liposuction Tercih Ediliyor?

Vücut hatlarının düzenlenmesi, erkeklerde meme büyümesinin ortadan kaldırılması, vücut konturuna estetik bir görünüm kazandırılması amacı ile liposuction uygulamaları tercih edilmektedir. Aynı zamanda karın germe uygulamalarına ek olarak da liposuction uygulaması tercih edilmektedir.

Liposuction uygulamasının tercih edilmediği ya da daha az tercih edildiği bölgeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir; diz altı bölgeleri, popo bölgesi.

Liposuction Uygulamasının Riskleri Var mıdır?

Liposuction uygulaması her cerrahi müdahale gibi elbette birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi için alanında uzman bir doktorun tercih edilmesi; ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde oluşturulması ve uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin sterilizasyonunun tamamlanmış olması büyük önem taşımaktadır.

Liposuction uygulaması sırasında yaşanabilecek komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Anestezi uygulamasına bağlı problemler

- Anormal kanama

- Sistemik hastalıklar

- Emboli ve pıhtı atması

Erkeklerde Liposuction

Estetik operasyonların genellikle kadınlarda uygulandığı bilinmektedir. Ancak güzellik ve estetik kavramları salt kadınlar için değildir. Günümüz modern yaşam tarzında erkekler de fizikse görünümlerine dikkat etmekte ve birtakım estetik uygulamalara başvurmaktadır. Bu uygulamalar arasında liposuction oldukça sık başvurulan işlemler arasındadır. Erkeklerde liposuction uygulaması genellikle karın bölgesi ve göbek deliği çevresinde tercih edilmektedir. Bununla birlikte meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti probleminin de giderilmesinde liposuction uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Liposuction Çeşitleri

Liposuction uygulaması uzun yıllardır gerçekleştirilmektedir. Dönemin teknik imkan ve kapasitesine bağlı olarak farklı yöntemler geliştirilmiş ve güvenilir bir şekilde uygulanmıştır.

Vaser Liposuction :  Aşırı yağlanmış bölgeye deri altına sıvı gönderilmekte ve ultrason enerjisi verilerek yağ dokusunun sinir dokusundan ayrılması sağlanmaktadır. Bu yöntem klasik liposuction yöntemine oranla hasta ve doktor açısından çok daha konforlu bir süreç sunmaktadır.

Vaser liposuction uygulaması sonrasında ağrı ve acı hissi çok daha az hissedilmekte; uygulama bölgesindeki dokular çok daha az tahribata uğramakta ve daha az morluk yaşanmaktadır.

Bodyjet Liposuction : Bodyjet tanımlaması uygulamanın gerçekleştirildiği cihazın markasıdır. Genellikle alınan yağların kullanılması için oldukça verimli bir yöntemdir. Klasik liposuction ya da vaser liposuction uygulamalarına oranla fiyatı yüksek olsa da kullanım alanları açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Liposuction Uygulamasının Başarısını Etkileyen Faktörler

Liposuciton uygulamasında da her uygulamada olduğu gibi doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman ve tecrübeli bir doktor gerek tedavi planlaması sürecinde gerekse de tedavi sırasında kusursuz bir uygulama sonucuna ulaşmaktadır. Bu nedenle liposuciton uygulamasına başvuracak olan kişilerin öncelikle doktor seçimlerini özenle yapmaları tavsiye edilmektedir. 

Doktor seçiminin yanı sıra lioposuction uygulaması öncesinde planlama süreci de başarıyı etkileyen önemli faktörler arasındadır. Bu noktada liposuction uygulamasının diyet ya da kilo verme programı olmadığı unutulmamalı ve uygulama öncesinde (karın ya da vücut bölgelerine uygulanacaksa) mutlaka maksimum derecede kilo verilmesi gerekmektedir.

Vücut kontürünün oluşturulmasında günümüzde başvurulan nitelikli uygulamalardan biri olan liposuciton; sonsuz kadar kusursuz bir vücut vaad etmemektedir. Bu nedenle gerek uygulama öncesinde gerekse de uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır;

- Beslenme programı sağlıklı bir şekilde oluşturulmalıdır. Sebze ve protein ağırlık besinler tavsiye edilmekte bunun yanı sıra şekerli ve yağlı besinlerden uzak durulması gerekmektedir. 

- Spor ve egzersiz programları aksatılmamalıdır. Hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesinin yanı sıra aynı zamanda bölgesel vücut çalışılarak liposuction uygulaması ile oluşturulan vücut kontürü korunabilmektedir. 

Liposuction Fiyatları

Liposuction uygulaması öncesinde hastanın ayrıntılı bir muayene sürecinden geçmesi ve nitelikli bir ameliyat planlamasının gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ameliyat planlamasında uygulama alanları belirlenmekte ve anestezi yöntemine karar verilmektedir. Bu süreçte liposuction fiyatları belirlenmektedir. Çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için; 0 532 678 16 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz.