Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun yüzün ortasında yer alan, hem görsel hem de fonksiyonel açıdan çok önemli bir organdır. Burun estetiği ameliyatı kişiye özeldir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun yüzün ortasında yer alan, hem görsel hem de fonksiyonel açıdan çok önemli bir organdır. Burun estetiği ameliyatı kişiye özeldir. Bu operasyonla sadece burun ucu inceltilebileceği gibi burun uzunluğu arttırılıp/azaltılabilir, burun-dudak açısı düzenlenebilir, burun kemeri-çatısı biçimlendirilebilir, burun boyutları küçültülebilir, delikleri daraltılabilir, nefes problemlerinizle ilgili girişim yapılabilir.

Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile ilk görüşmede aktarmanız gerekmektedir. Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, burunda akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır. Geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon olup olmadığı zamanlarıyla birlikte bildirilmelidir. Burun şekliyle ilgili rahatsızlık duyulan özellikler ve beklentiler anlatılmalıdır.

Estetik burun ameliyatı için en ideal olan kişiler mükemmel bir burun bekleyenlerden ziyade,daha iyi bir görünüme kavuşmayı isteyenlerdir. Gerçekçi beklentileri olmayan, burnundaki şekil bozukluğunu abartan, bu şekil bozukluğu nedeni ile günlük yaşantısını sürdüremez hale gelen kişiler bu operasyon için uygun olmayıp psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, burun ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kan sulandırıcı ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.